סיפור על חכם טיבטי שבנו אהב סוסים וידע להתיידד איתם.
באחד הימים חזר הבן הביתה והביא עמו סוס. ראו זאת השכנים ואמרו לאב: בר מזל אתה, שהרי עכשיו יש לך סוס. האיש החכם רק הנהן ואמר: כן יש לי סוס, אך מי יודע אם טוב הדבר או רע הדבר. חלפו הימים והסוס גדל ואז יום אחד נעלם כלא היה. ראו זאת השכנים ואמרו לשכנם: כמה חבל, איבדת את מה שהיה לך. האיש החכם שוב הנהן והשיב: מי יודע אם טוב הדבר או רע הדבר. מספר ימים אח"כ הופיע פתאום הסוס, אלא שלא לבד היה כי אם עם סוסה. שוב ראו זאת השכנים והתפעלו ממזלו של האיש החכם, אלא שהוא שוב רק הנהן ואמר: מי יודע אם טוב הדבר או רע הדבר. בתום כמה חודשים לסוס ולסוסה נולדו סייחים והשכנים שוב באים ומהללים את מזלו המבורך של שכנם החכם, שגם הפעם שוב חוזר ואומר: מי יודע אם טוב הדבר או רע הדבר.
יום אחד כשרכב בנו של החכם על הסוס, הוא נפל ונפצע ברגלו, כך שנעשה נכה. באו השכנים לנחם את האיש והוא רק חזר ואמר: מי יודע אם טוב הדבר או רע הדבר.
חלפו ימים ומלחמה פרצה. פקידי ממשלה הגיעו אל הכפר וגייסו כל בחור צעיר לקרב. רק את הבן של החכם לא גייסו, כיוון שהיה נכה. באו השכנים ואמרו לחכם: כמה התמזל מזלך שאת בנך לא גייסו. והוא התבונן בהם ואמר: מי יודע אם טוב הדבר או רע הדבר………..