"אכן רוח היא באנוש ונשמת שדי תחייני"

(איוב, לב' ח')

הטיפול הרוחני פונה – אל מעבר לגוף ומעבר לנפש – אל הרוח – הרוח האנושית, רוח החיים. מטרתו לחקור את מהות הקיום, את המקור ממנו נובעים חיים. הוא מעורר את השאלות ומפגיש אותנו עם התשובות : מי אני? מה הם חיים אלה? מה העולם?

הטיפול הרוחני מתעלה מעבר לסיפורי החיים אל מקור הסיפורים כולם וחוקר את הידיעה, את המודעות, את התודעה. הוא עובר דרך ה"כאן ועכשיו" במלוא תשומת-הלב (mindfulness) אל המהות הרחבה, המכילה את כל שנמצא.

להשקיף על המתרחש

נתאר לעצמנו סצנת חיים די שגרתית, שבה אנחנו עומדים בתור בבנק, ואדם מנסה להתחכם ולעקוף אותנו. איך נחווה ונגיב לכך? – ברובד הפיזי, יתכן ונגיב בהתקוממות ולא נאפשר לו לעקוף, או לחילופין יתכן ונחווה את עצמנו כקורבנות ולא נגיב כלל.
ברובד הרגשי יתכן ונרגיש עלבון, כיוון שנפרש את אותה התחכמות כזלזול, כחוסר כבוד.
ברובד השכלי ננתח את הסיטואציה, נגזור לגבי אופיו והתנהגותו של אותו אדם ונתכנן אסטרטגיות פעולה למצבים דומים עתידיים – איך לא ניתן בעתיד לאף אחד "לדפוק" אותנו.
ברובד הרוחני, ניתן מקום לכל המתרחש, בלי שיפוטיות, מתוך קבלה. נוכל לצפות בסצנה, כפי שצופים בהצגה. יתכן שניתן לאותו אדם לעבור לפנינו, כיוון שלא יטריד אותנו כלל מי מאיתנו יעבור ראשון, או ייתכן שנהיה מתחשבים כלפיו, כיוון שנוכל לראות שהוא מאד לחוץ וממהר ואף נוכל להציע לו לעבור לפנינו.

האם הייתם יכולים לדמיין את ההקלה שיכולה להיווצר מכך שלא נפחד שינצלו אותנו, ירמסו אותנו, יזלזלו בנו ? האם הייתם יכולים לדמיין את הרגשת ההתעלות שיכולה להיווצר מכך שלא רק שלא ניפגע, אלא נוכל להיות מפרגנים, אמפטים, חומלים, אוהבים ?

לשם מה טיפול רוחני ?

הטיפול הרוחני שואף להביא אותנו להבנת האמת – להתעוררות, להארה
נשתמש בהכרתנו ונוכל לראות שהעולם שאנו חווים, כולל את כל ההפכים, את כל הניגודים – את הנכון והלא נכון, את הצודק והבלתי צודק, את היפה והמכוער, את האור והחושך.

נוכל להסיר את הביקורתיות , את השיפוטיות, נוכל לקבל את מה שקיים, את מה שמתרחש
נוכל לראות שאין קיום לאחד ללא האחר, שהעולם שזור ברשת מופלאה של עצמים וארועים, שזורמים ונעים באינסוף צורות וגוונים.

נלמד להבחין בין הסצנות המתרחשות לבין מי שאנחנו באמת. נחווה את היותנו "העד", ואף את היותנו "העד" של "העד" , נתעורר לראות את מערכת האמונות והמחשבות, וכשיוסר כל המיותר, נראה "מי שם באמת" – לא עוד סבל וכבלים, אלא חופש ושחרור….

נשמח לסייע! תוכלו להתקשר אלינו :

חני סגמן בן אלי
טל':   050-7375576
דוא"ל  hanisegman@013.net
דר' ציון בן אלי
טל':   050-5386679
דוא"ל  beneliz@013.net