מי אנחנו? ה"אני מאמין" שלנו

המהות –במעמקים.
האור הבוהק –במחשכים.

מקורה של המלה "יהלום", diamond באנגלית, היא במילה הסנסקריטית Dyu, שפירושה "ישות מוארת" או "ישות מאירה". מילה נוספת בסנסקריט ל"יהלום" הינה Vajraשפירושה "בלתי ניתן להרס" או "ברק" וגם בעלת קונוטציה ל"מציאות". בעברית המילה "יהלום" באה מהשורש ה.ל.ם שמשמעו: משהו תואם, יפה, מעצים, מחזק.

היהלום נוצר בעומק האדמה בתנאים של לחץ וטמפרטורה גבוהים. תנאים אלה הופכים אותו לחומר הקשיח ביותר בטבע, בעל מבנה יציב וחזק. בדומה לגרפיט (פחם, שהינו החומר הרך ביותר בטבע), גם היהלום הוא פחמן. ההבדל ביניהם נעוץ באופן שבו מתקשרים הפחמנים בינם לבין עצמם ולחומרים והתנאים הנוספים לצידם.

תהליך היווצרותו של היהלום העניק לנו את ההשראה לשם שבחרנו עבור המרכז שלנו, משני היבטים: האחד – היותו טמון במעמקים והשני – תהליך המטאמורפוזה שחומר זה עבר. "שיטת היהלום" פותחה משני יסודות אלה ובהתייחסות גם לתנאים הסביבתיים (של טמפרטורה ולחץ), שהובילו להיווצרותו של החומר הבוהק והחזק הזה. בהסתמך על החשיבה הבודהיסטית של "דרך היהלום" (ראה סוף מאמר זה), גם אנו מאמינים ב"מהות היהלומית" ובתירגול שיעזור לנו בהעמקה לתוכה.

אנחנו ב"מרכז יהלום" מאמינים ביהלום שבעומק מהותנו.
אנחנו מאמינים באפשרות של שינוי וטרנספורמציה, גם מתוך מקומות אפלים וחשוכים.
אנחנו מתייחסים לתנאים הסביבתיים – המערכתיים ומתערבים בהם,
כדי שיאפשרו את יצירתו של "החומר האופטימלי".

אנחנו עוסקים בלמידה ובתירגול כדי להחזיר את עצמנו למהות האמיתית שלנו.

היהלום מסמל עבורנו את האור הבוקע מתוך החשיכה, את התגבשותם של יופי ועוצמה במעמקים הנמוכים ביותר. היהלום מסמל את יכולת השינוי, את יכולת הטרנספורמציה ואת האפשרות של זיכוך והעצמת הנפש ממעמקי הקושי. הדואליות המרתקת של החיים מתבטאת, באופן בולט כל כך בחומר הזה. אנחנו, בני-האדם, המהווים חלק מן הטבע – בנו עמוק בפנים מצוי הפוטנציאל, מצויה הקוטביות – של חולשה שיכולה להפוך לעוצמה.

אנחנו מאמינים בתהליכי התפתחות של האדם. אנחנו מאמינים ש"מקומות חשוכים" הם בעלי ערך ופוטנציאל, המאפשרים את חשיפתם של היופי והחוזק הפנימיים. תהליכים הנקרים בדרך חיינו, הם הזדמנות לגילוי מהותנו העמוקה, ה"יהלומית".  לכן חשוב לשהות בהם, לחוות אותם בכל הרמות (גוף נפש ורוח), להתבונן במודעות וערנות, לאפשר את התרחשותם ולפעול מתוך האתגר של הצמיחה מתוכם.

כיהלום, שנוצר כתוצאה מהתקשרות החומרים והמרכיבים הסביבתיים, גם אנו מתפתחים על רקע "נוף הולדתנו". לכן אנו נעזרים גם בחשיבה המערכתית, ואף ההתערבות הטיפולית הינה במערכת היחסים המשפחתית והזוגית, כדי ליצור שינוי בדפוסים מחבלים ולהמיר אותם באחרים – יעילים.

בעבודה הטיפולית – האישית, הזוגית,והמשפחתית – אנחנו קשובים ותומכים, מתבוננים ובוחנים בתשומת-לב ובערנות את אופני המחשבה ומערכת האמונות ומתרגלים עוד אופציות מחשבתיות. אנחנו בודקים את ההשלכות שלנו על ה"אחר" וה"עולם", ערים ומודעים לפחדים ומנגנוני ההגנה, חוזרים שוב אל עצמנו ומתמקדים במהות האור שאנחנו, שמקרינה את האיכויות הגבוהות שלנו.

בטיפול "בשיטת היהלום" מטרתנו לעזור בהשתהות ובהשתאות בתוך ומול התהליך. אנחנו עוצרים ומתבוננים במצבים וארועים, בסקרנות ובעניין, בקבלה וללא שיפוט. מעמיקים את המודעות, כדי לראות את האתגר והפוטנציאל. כך למשל, נתבונן בקונפליקט ובמשבר. אנחנו רואים קושי כהזדמנות, קושי כמאפשר גדילה והתפתחות. מושם דגש על הכוחות, על יכולות, על העוצמות, מתרחב שדה הראייה, משתנים סיפורי החיים ונרכשות דרכי פעולה חדשות ואפשרויות חדשות להתמודדות.

בבודהיזם אנחנו מכירים את "מרכבת היהלום", או "דרך היהלום", ווג'ריאנה –Vajrayāna, שהינה אחד משלושת הזרמים המרכזיים (השניים הנוספים הם: " הדרך הגדולה" -המהיאנה ו"הדרך הקטנה"- ההניאנה).  בזרם הווג'ריאנה מושם דגש על מימוש מצב הבודהה, כלומר: מימוש מלוא הפוטנציאל – בגוף, בדיבור ובתודעה. הבודהיסטים בזרם הזה מאמינים שתירגול ואימון אינטנסיביים יובילו את האדם להארה תוך תקופת חיים אחת.

הבסיס הפילוסופי בזרם זה יוצא מן ההנחה שטבע הבודהה טבוע כבר בכל יצור חי. מושם דגש חזק על ההשקפה הטהורה הזאת, כלומר: על היכולת לראות את האיכויות והפוטנציאל הגלומים בכל היצורים ובעולם כולו. תרגילי המדיטציות נועדו להזדהות עם המצב הטבעי הזה ולפעול בהתאם לטבע הבודהה שלנו. ההישג הגבוה ביותר הוא הארה מלאה.

ב"מרכז יהלום" אנחנו משלבים בעבודתנו גם מן התורה הבודהיסטית (ראה "טיפול רוחני" – "פסיכותרפיה בודהיסטית"). "שיטת היהלום" רואה את המהות הפנימית העמוקה, את "טבע האור" שבאדם. אנחנו מתרגלים כדי להשתחרר מאמונות שגויות וכדי להזכיר לעצמנו את טבענו ומהותנו. תוך הדגשת ה"יש" והשמחה, אנחנו מעמיקים לתוך השקט, לתוך המרחב המכיל, לתוך המרכז של עצמנו, מתוכו אנו פועלים בקוהרנטיות, באותנטיות וביעילות, בחדות ובבהירות.

חוזק ועוצמה, אור ויופי ושלווה – טמונים בתוכנו, עמוק בפנים.
תיסכול וקשיים – מזמינים ומזמנים את הההעמקה, הגילוי והחשיפה.
מודעות והבנה – מאפשרים את היווצרותו של תהליך הריפוי והגדילה.
התמקדות ותירגול – מובילים חזרה אל עצמנו, אל "עומק היהלום הפנימי".