טריכוטילומניה – תלישת שיער

מגוון הטיפולים

טריכוטילומניה או תלישת שיער הינה תופעה המאופיינת במריטה חוזרת ונשנית של השיער, בעיקר בקרקפת ובשיער הפנים, המופיעה ברוב המקרים אצל נשים. תוצאותיה הם איבוד ניכר של שיער וקרחות באזורים מסוימים. הפרעה זו מלווה במתח רב. לאחר התלישה, באות  לידי ביטוי, בחלק מהמקרים התנהגויות ריטואליות שונות, ביניהן: סלסול השיער שנתלש, חיכוך השיער בלחיים או בשפתיים או לעיסת השיער.

קיימים מספר הסברים לטריכוטילומניה-

  • התמודדות עם מתח פנימי אשר משתחרר מעט עם פעולת התלישה
  • הרגל שתפס מקום בין ההתנהגויות השונות של האדם והתחבר לתחושה של הקלה     ושחרור אשר יכול להופיע לאחר התלישה, מה שמחזק את עצמו במשך השנים. כל תלישה נוספת מחזקת את הקשר במוח בין פעולת התלישה לבין ההקלה . ההרגל הופך להתנהגות אובססיבית בלתי נשלטת המפריעה לתפקוד היומיומי
  • מחסור בהורמון הסרוטונין, אשר יכול לגרום לשיבוש במערכת המסרים הכימיים בין תאי העצב לבין המוח ולהגביר את הרצון לתלוש שיער.

איך ניתן לטפל בטריכוטילומניה?

ד"ר ציון בן אלי, פסיכולוג מורשה לטיפול בהיפנוזה, פיתח שיטה לטיפול יעיל בטריכוטילומניה המאפשרת הצלחה של 80% בבעלות מוטיבציה.
השיטה  כוללת : טיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT), וטיפול בהיפנוזה. ניתן גם לשלב טיפול קבוצתי. שילוב השיטות הטיפוליות מביא לשיעורי הצלחה גבוהים ביותר בטיפול בהפרעת תלישת השיער.

בשלב הראשון נערך איבחון של הבעיה והדינמיקה האישית של תלישת השיער.
לאחר מכן בונה ד"ר בן אלי בשיתוף עם המטופלת תכנית טיפולית, המשתמשת בכלים היפנוטיים בהתייחס לתפיסת הקוגניטיביות ולהתנהגויות.
שילוב מיוחד זה מסייע להגיע למקורות ההרגל שנבנה במשך שנים. השימוש בהיפנוזה מאפשר להיכנס לרמות מודעות עמוקות יותר, לחוויות ראשוניות הרשומות בלא- מודע, וקשורות להרגל האוטומטי של התלישה, ליצור דסנסטיזציה של הדפוסים הקיימים ולהחליפם באחרים.

קטע מתוך ערוץ 10 בנושא טריכוטילומניה

במידה והחלטת לטפל בבעיית תלישת השיער, התקשרי.
תוכלי להעזר בטיפול פרטני הכולל היפנוזה ו -CBT , או לחלופין להצטרף לטיפול קבוצתי .

לפרטים אודות קבוצה לטיפול בתלישת שיער

רוצים לדעת עוד על טריכוטילומניה?

מהי טריכוטילומניה?  תאור מקרים

סיכום הרצאה של דר' ציון בן אלי באגודה להיפנוזה, בנושא טיפול בתלישת שיער