התעללות מינית – גילוי עריות – abuse

ד"ר ציון בן אלי פיתח שיטה מיוחדת, המשלבת עבודה של גוף ונפש בהיפנוזה, גישות קוגניטיביות, ביהביוריסטיות ודמיון מודרך.

מהו גילוי עריות ?

גילוי עריות הוא פגיעה מינית בילדים הנגרמת על ידי קרוב משפחה מבוגר, ושבאה לספק את צרכיו המיניים של המבוגר , תוך התעלמות מההשפעה הקשה שיש לכך על הילד/ה הנפגע.
גילוי עריות הוא אחת מהטראומות הקשות, שילד/ה יכול לחוות, טראומה הפוגעת בכל מערכות ההתמודדות של הילד/ה וגורמת להתמוטטותם.
כאשר הפוגע הוא ההורה, או קרוב משפחה אחר, האמור להגן על הילד, מתרחשת התמוטטות של העולם הרגשי. פגיעה זו יכולה ללוות את הילד/ה לכל אורך החיים. הילד/ה הנפגע מרגיש חסר-אונים מול המבוגר הפוגע. חוסר אמון יכול ללוות אותו שנים מאוחר יותר ויכול לבוא לידי ביטוי בקושי בבניית מערכות יחסים.

תאור מקרה של טיפול בגילוי עריות.

הטיפול באסנת. (השם בדוי וחלק מהפרטים הוסוו כדי למנוע פגיעה בפרטיות).
המקרה מתואר מנקודת מבטה של אסנת ומנקודת מבטו של המטפל.
שמי אסנת, אני בת 30 . בשנים האחרונות אני ישנה מאד לא טוב בלילות.
חברה, שסבלה מבעיה דומה, שכנעה אותי ללכת לטיפול.
מגע פיזי היה מאז ומעולם קשה לי.
שהות במחיצתו של גבר זר לבד בחדר גרמה לי לתחושת לחץ, עד כדי כך שתמיד מצאתי תירוצים להסתלק משם מיד.
מראה של גבר ערום דחה אותי, מראה של איבר מין גברי הגעיל אותי.
היו לי קשרים עם גברים, שאף פעם לא נמשכו מעבר לפעם הראשונה של קיום יחסי מין.
הבנתי שאני פשוט לא סובלת גברים.
חוויה שחוויתי לאחרונה גרמה לי להחליט שאני צריכה לעשות משהו עם עצמי ופניתי לטיפול. החוויה היתה קשה והיא התרחשה במהלך עיסוי שקבלתי מידי אישה. המסאג'יסטית, תוך כדי העיסוי, נגעה באיזור הבטן, מגע שעורר כאב בלתי מוסבר, אליו התלוותה תחושה של חנק בגרון. גופי המכווץ והשיעול החריף הפחידו את האישה שטיפלה בי. הגוף שלי הגיב במצוקה קשה.

ד"ר ציון בן אלי מספר על הטיפול :

אסנת הגיעה עם תלונה של מחנק בגרון ולחץ בלתי מוסבר בבטן התחתונה. הבדיקות הרפואיות שערכה לא העלו שום ממצא פתולוגי.
תלונות מסוג זה נשמעות הרבה פעמים מפיהן של נשים, שעברו התעללות מינית.
אסנת נראתה במצוקה קשה. היה לה קשה להגיע לטיפול בכלל ואלי בפרט, בגלל היותי גבר.
כיוון שהמליצו לה, הגיעה אלי בכל זאת.

בפגישות הראשונות שלנו סיפרה על שנתה הטרופה בלילות, על כך שאינה מבינה איך אחרים נהנים להתחבק בכל פגישה חברתית והיא, לעומתם, נרתעת, סיפרה על כך שחברותיה, זו אחר זו, מתחתנות, והיא אינה מצליחה לקיים מערכת יחסים.

רק לאחר מספר פגישות, כשאסנת החלה להרגיש בטחון בקשר הטיפולי, התחילו לעלות אצלה מחשבות ותחושות, שרמזו לה על ארועים שקרו. היא רצתה להבין יותר. היא רצתה להעזר בהיפנוזה, כדי לעקוף את מנגנוני ההגנה.

עבודת גוף נפש בהיפנוזה אכן מאפשרת להגיע לזכרון האצור בגוף, במולקולות החלבון, שם נשמר הזכרון . החלטנו יחד לבדוק מה חבוי שם.
תרגלתי עם אסנת כניסה להיפנוזה. היא למדה כניסה ויציאה מהיפנוזה די מהר. תחושת הביטחון והשליטה גדלו כשקיבלה ממני אות מיוחד, שעזר לה לצאת מההיפנוזה בכל רגע שתחפוץ.

היא למדה להגיע לרגיעה עמוקה.

בהדרגה, תוך העמקת תחושת האמון והביטחון בקשר הטיפולי, עברנו לעבודת גוף נפש בהיפנוזה.
אסנת הייתה כבר בשלה להתעמת עם האירוע הטראומטי. היא סיפרה על חלומות שהתחילו להופיע לאחרונה ותארו תחושות קשות של קשיי נשימה .
בתחילה הופיעו תמונות של קטעים מהאירוע , קטעים שלא הצליחה לקשר ביניהם, מעין פסיפס שלא מתחבר עדיין.

עוצמת הטראומה ועוצמתם של הרגשות שחוותה גרמו לה להדחיק את הדברים. כשהתחילו עכשיו לעלות התמונות, היה לה קשה להכיל את כל החוייה בשלמותה. דומה הדבר לעץ שנופל ביער והאדם היחיד שיכול לשמוע את הנפילה, אוזניו מתחרשות מעוצמת הרעש ,כך שאין עדות לנפילה.

בהדרגה הצלחנו לנסח יחד את ההתרחשויות שהיו, קטעי הזכרונות נרקמו לסיפור אותו יכלה לספר לי ולעצמה, קטעי הסיפור הפכו למירקם שלם, שלראשונה קיבל אישור והכרה . החל תהליך של עיבוד וקבלה של הטראומה, נתנו מקום לכאב והפחד הקשים שחוותה.

בהדרגה השיגה אסנת יותר ויותר שליטה. היא למדה לעשות הפרדה בין הילדה שעברה טראומה לבין האישה הבוגרת שהינה עכשיו, זו שיכולה להתבונן על הסיפור ולספר אותו. ההפרדה איפשרה לה להרגיש תחושה של יכולת ושליטה.

השגת היכולות החדשות איפשרה אח"כ ליצור אינטגרציה בין איכויות הבוגרת , המתנהלת בשליטה לבין איכויות הילדה, מלאת החיות והשמחה.
.
בהמשך נעזרנו באמונה של אסנת במהות הרוחנית של קיומה ובהדרגה היא הצליחה להתבונן בארועים במבט חדש, משקיף, צופה מן הצד, מבט המאפשר הבנות חדשות שמעבר להתרחשויות הפיזיות, הבנות רוחניות.

אסנת החלה להתנהל בחייה בנינוחות רבה יותר, השינה נעשתה שקטה והיא הרגישה בשלה לבנייה של מערכת יחסים, שיהיה בה קשר עמוק ואהבה

* לקביעת פגישה התקשרו ישירות לטלפון   050-5386679.

קראו עוד על היפנוזה
קראו עוד: כתבה – הידיים ספרו את הסיפור